Kılavuzu Karga Olanlar vs İbret-i Alem
Sezon başı alınan kararla beraber A2 takımımızın hocası Sergen Yalçın oldu.

İyi oldu, kötü oldu gibisinden yorum yapmak için hâlâ erken. Gerçi A2 Liginin kurtuluşu için bir iki şey yapmak lazım bence. Mesela maçların naklen yayını, İddaa'ya A2 liginin maçlarını eklemeleri gibi. Bu gibi uygulamar hem futbol dünyasına ayrı bir renk katar, hem de A2 futbolcularının futbol dünyasına adaptasyonu kolaylaşır.

Neyse, konumuz A2'ler nasıl kurtulur değil; "Beşiktaş A2 Takımı Olarak Sergen Yalçın"...

Yazıyı uzatmayacağım. Başlıkta yazdığım şeyi açıklayacağım sadece.

- A2 futbolcularımızın Kılavuzu Sergen. Sergen'in futbolculuk hayatını hatırlayanlar ve de daha eski hallerini -benim gibi- okuyup, araştırıp; bilenler vardır. "Alkol yok, sigara yok; ne anlıyorsun şu gece hayatından?" sorusuna, "Yooo, içiyoruz bazen güzel oluyor" diyecek kadar fantazilere erişmiş biri. Bu ve benzeri olayları, rahat tavırları falan "dünya çapında" yıldız olması önünde engel oldu her zaman. Kendisi açıklamıştı, Bayern'in o'nu neden almadığını.

- A2 futbolcularımızın önünde bir de aynı şeyler yüzünden "ibretlik" sayılabilecek bir futbol kariyeri var. İnişler, çıkışlar... Sonuçta futboluyla hakettiği büyük yerlere, davranışları yüzünden varamayışlar. "Türk futbolunun dünyaya açılan kapısı" olabilecek ayarda bir futbolcuydu Sergen, beceremedi; becermek istemedi hatta.

Sergen A2 takımızın başında kaldıkça oyuncularımız için "ince bir çizgi" olacak daima. Ya "kılavuzu karga olanlar" olarak tarihe gömülecekler ya da "ibretlik kariyerden ders alıp tarihe geçenler" olarak altın harflerle tarihe yazılacaklar. Karar onların...

A2 takımının hocası, A takımın hocasına TV programında nasıl eleştirebilir anlamış değilim. Siz annenize, babanıza, kardeşinize, abinize TV önünde rahat rahat sallayabilir misiniz? 

"Aile" kavramı da bitik zaten Yıldırım Demirören'in Beşiktaş'ında...

Sergen demişken:

O Liverpool'da Fowler'a asist yapmalı. Barcelona'da, Guardiola topu kaptığında oyunu kurması için o binlerce maçın kaderini tek başına değiştirecek kudretteki sol ayağa vermeliydi. Cantona golü attığında ilk sarıldığı kişi kendisine ortayı yapan Sergen olmalıydı. Ara sıra Maldini'den savunmaya yardım etmediği için fırça yemeli ama yine de Capello'nun kadroyu yazdığı ilk isim olmalıydı..

Serpil Hamdi Tüzün

0 yorum: